Sepetinizde ürün yok
 
 
Ürün Grupları
Neodyum Mıknatıs
deneme
Neodyum Blok Mıknatıs
Neodyum Disc Mıknatıs
Neodyum Mıknatıs Ring Halka Mıknatıs
devamı »
 
Sert Ferrit Mıknatıs
Halka Mıknatıs
Kare Mıknatıs
Dikdörtgen Mıknatıs
Disc Mıknatıs
devamı »
 
Alnico Mıknatıs
Halka Mıknatıs
Kare Mıknatıs
Dikdörtgen Mıknatıs
Disc Mıknatıs
devamı »
 
SmCo Mıknatıs
Halka Mıknatıs
Kare Mıknatıs
Dikdörtgen Mıknatıs
Disc Mıknatıs
devamı »
 
Flexi ( Plasto ) Mıknatıs
Flexi ( Plasto ) Mıknatıs
devamı »
 
Kollu Kaldıraç
Kollu Kaldıraç
devamı »
 
Hızlı Arama
 
 
Mail Grubu
Yenilikler ve kampanyalardan haberdar
olmak için, lütfen e-posta adresinizi giriniz.
 
 
Günün Fırsatı
 
Sayfalar Hızlı Erişim
İade & Değiştirme Garantisi
Güvenlik & Gizlilik
Tüketici Kanunu
Garanti Şartları
 
 
 
Altın Çöküyor
Ana SayfaHaberler
geri dön
 
Cuma günü 1,560 dolardan işlemlere başlayan altın o gün yaklaşık yüzde 5 düşerek 1,486 dolardan kapattı. Bu hareket Aralık 2008’den bu yana görülen en sert düşüş oldu.
Mart 2011’den bu yana en düşük seviyesine gerileyen altının onsu sert şekilde değer kaybetmeye devam ediyor. Güne 1.481 dolar seviyesinden başlayan altın sert satışların devamıyla yüzde 6'ya yaklaşan kayıp yaşadı ve gün içerisinde 1.385 dolara kadar geriledi. Buna paralel içeride de çeyrek altın 129 liraya, gram altın 80 liraya geldi.

Altındaki sert gerilemede şimdiye kadar altın satmayacağını beyan eden merkez bankalarından zor durumda olanlarının satışa geçebileceği haberleri önemli rol oynadı. ABD’nin önümüzdeki dönemde altındaki yükselişi destekleyen parasal genişlemeden geri adım atabileceğine ilişkin beklentilerin artması da düşüşte etkili oldu.

Henüz, son gelişmeler ışığında bir analiz yapmadıklarını anlatan Köse, Altın madencileri olarak biz serbest piyasadaki güncel gelişen haraketlerin dışındayız. Dünya çapında yatırımlara yön veren çevrelerin sermaye haraketlerini farklı yönlere sevketmek için de bazı emtiaların fiyatlarını aşağı yukarı değişkenlik gösterdiğini görüyoruz.  bu konular daha çok iktisatçıların alanına gidiyor. geçen yıldan beri altının 2013 yılının ortalarına doğru düşeceğine dair iddiaları seslendiriyorlardı, Aynı çevreler 2014  yılı için ise, iyimser tahminler yapmışlardı” dedi.

Alacer Gold’dan Firuz Alizade ise, altındaki bu düşüşün son bir yıldan beri beklendiğini çünkü aşırı yükseldiğini bunun doğal bir sonuç olduğunu söyledi. Fiyatlardaki bu  hızlı düşüşün Türkiye’deki altın üretimini etkilemeyeceğini söyleyen Alizade, “Türkiye’de üretim maliyeti 400-450 dolar seviyelerindedir.

Bu üretim maliyetinin ise halihazırdaki piyasa fiyatlarına göre bir risk görülmüyor. Ancak bu düşüş özellikle Avusturalya’daki altın üretimini olumsuz etkileyecektir.

Çünkü  orada hem enflasyonda aşırı bir yükseliş yaşandı, hemde ABD doları karşısında bu ülkenin para birimi ciddi değer kaybetti. Üretim maliyeti bakımından bizim iki katımızdalar. 800-1200 dolar seviyesindeler, önceki yıllarda Avustralya da 10 dolara yediğiniz yemeği bu gün 40 dolara ancak yiyebiliyorsunuz” dedi.

Diğer taraftan küresel piyasa ekonomilerinin olumlu sinyaller vermeye başlamasıyla, güvenli liman olarak görülen altına talebinin azalacağı beklentisinin de gerilemeyi arttırdığı değerlendirmesi yapılıyor. Emtia ürünlerinin genelinde görülen düşüşte ise özellikle Çin gibi gelişen ülkelerin büyüme performanslarındaki yavaşlamanın emtia'ya talebi azaltıyor.

Cuma günü 1,560 dolardan işlemlere başlayan altın o gün yaklaşık yüzde 5  düşerek 1,486 dolardan kapattı.Bu Aralık 2008’den bu yana görülen en sert düşüş oldu.

BUGÜN DE YÜZDE 6 DÜŞTÜ

Bu haftaya da sert satışların devamıyla başlayan altın gün içerisinde 1.385 dolara kadar geri çekildi. Değerli metal şu anda ise kayıp yüzde 6'ya yaklaşan kayıpla 1.390 dolar seviyesinde seyrediyor.

Böylece 1560 dolardan başlayan düşüşle Cuma gününden bu yana yaşanan kayıp yüzde 10'u buldu. Halk Yatırım Stratejisti Işık Ökte altında yaşanan sert düşüşle ilgili "Altında, yukarı hareketlerin satış fırsatı  olarak değerlendirilmesini öneriyorum. Cuma günkü aşağı hareketin bir alım  fırsatı yarattığına inanmıyorum". diye konuştu. Ökte sadece altında değil, tüm emtialarda aşağı kırılma yaşandığının da altını çizdi.

İntegral Menkul Değerler Araştırma Departmanı Analisti Tuğba Özay ise konuya ilişkin "Bizim düşüncemiz altının ons fiyatının net olarak 1500 seviyesinin altında uzun süre kalamayabileceği ve ABD’de tüketici kaynaklı verilerde zayıflıkların devam etmesi durumunda genel bant hareketinin 1530-1615 arasında gerçekleşebileceğidir." açıklamasında bulundu.

 Özay, "ABD tarafında parasal genişlemenin 2014 başına kadara devam edebileceği ve ABD’nin konut, imalat sektörlerinde zayıf da olsa toparlanmaların sürebileceği düşüncesinden yola çıkarak, altındaki geniş bant kararsızlığının 2013’ün ikinci yarısına kadar etkin olabileceğini düşünüyoruz." diye de ekledi

Altına paralel olarak gümüş fiyatlarında gün içerisinde yüzde 9'a varan bir düşüş gözlemlendi.

SOROS UYARMIŞTI

Ünlü yatırımcı George Soros geçen hafta South China Morning Post Gazetesine yaptığı açıklamada, kriz boyunca güvenli liman olan altının bu özelliğini artık yitirdiği konusunda uyarıda bulunmuştu Kimyasal sembol olarak Au ile ifade edilen ve 1064Cº ergiyen altın Altının yerkabuğunda en az bulunan element olma özelliği yanında bilinen en iyi iletken olması dolayısıyla mikro tekniğinde önemli hammaddeleri arasında yeralıyor. Ayrıca su ve oksijenle reaksiyona girmediğinden dolayı özel bir konumu var. Bu nedenle binlerce yıl sonra bile bozulmadan özelliklerini koruyabiliyor.
Resmin Büyüğünü Görmek İçin Tıklayınız SAHTE ALTIN OPERASYONU

Altın, bakır ve gümüşü karıştırarak ürettikleri düşük ayarlı ziynet eşyalarını piyasaya sürdükleri iddia edilen 29 kişi yakalandı.

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, düşük ayarlı altın, ziynet eşyası ürettiklerini tespit ettikleri kişilere yönelik olarak çalışma başlattı. Çalışmada, çete üyelerinin kimlik ve adresleri ile üretim yapılan yerlerin belirlenmesinin ardından operasyon kararı alındı. Ardından İstanbul'da 7 işyeri ve 17 ev ile Denizli ve Bursa'da birer eve düzenlenen operasyonlarda 29 kişi gözaltına alındı. Adreslerde 3 ruhsatsız tabanca ve Bizans dönemine ait 2 bronz sikke de ele geçirildi.

Şüphelilerin, Fatih'teki 3 atölyede altın, bakır ve gümüşü karıştırarak, düşük ayarlı ziynet eşyası ürettikleri, bu altınları İstanbul ile çeşitli illerde piyasaya sürdükleri tespit edildi. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Muğla ve Burdur'da bazı kuyumcularda yapılan aramalarda, suç örgütü elemanlarının ürettikleri düşük ayarlı 1 kilo 500 gram ziynet eşyası ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan 29 kişiden 7'si, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla serbest bırakıldı.

"Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, sahte altın imal etmek ve piyasaya sürmek, dolandırıcılık" suçlarından Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen 22 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
 
  Diğer Haberler
Türkiye maden zengini
Kuzey Arıkaya-1 kuyusunda artezyen petrol çıktı